21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To coroczne święto ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów Uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 roku zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Szerzenie wiedzy na temat języka ojczystego wśród dzieci i młodzieży to niezwykle istotna sprawa, by poznawały wartości i piękno naszego narodowego dziedzictwa.
Z okazji tego święta bibliotekę szkolną odwiedziła klasa czwarta wraz z nauczycielką języka polskiego - p. Marzeną Kozłowską. Na wstępie spotkania p. Justyna Świątek zapoznała uczniów z genezą tego święta, przekazała, jak ważną rolę pełni język w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego. Następnie uczniowie obejrzeli wystawę prezentującą różne słowniki i zapoznali się z ich funkcją oraz zasadami korzystania z nich. Po części teoretycznej przyszedł czas na działanie, dlatego ważnym elementem spotkania było ćwiczenie polegające na rozpoznawaniu najczęstszych błędów językowych i zastępowaniu ich poprawnymi formami.
Ponadto na lekcjach języka polskiego, pod czujnym okiem nauczycielki języka polskiego – p. Marzeny Kozłowskiej, uczniowie wykonali plakaty: klasa 4a opracowała informacje na temat odmiennych par homofonów, klasa 5b – na temat najczęściej popełnianych błędów językowych.
Biorąc udział w tych wydarzeniach uczniowie w efektywny, ale także atrakcyjny sposób, utrwalili niełatwą naukę o języku polskim oraz uświadomili sobie, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.